www.forumirinor.com
Regjistrohuni edhe ju , dhe hyni ne shoqeri me neve ..
Ejani dhe ju , regjistrohuni duke klikuar REGJISTROHU mbusheni formularin dhe ju do te jeni antar ....
Me respekt stafi


www.forumirinor.com
 
HomePortaliFAQMemberlistSearchRegisterLog in
Share | 
 

 Dieta me mollė, si tė dobėsohesh nė 10 ditė ...!!!

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Qendrimi
Admin
Admin


Male Numri i postimeve: 1634
Age: 26
Aktiviteti:
55 / 10055 / 100

Reputacioni: 0
Pikėt: 4400
Registration date: 2007-08-26

PostSubject: Dieta me mollė, si tė dobėsohesh nė 10 ditė ...!!!   Thu Aug 30, 2007 7:44 am

Frazeologjia angleze e pėrshkruan kėtė frut kėshtu: “Njė mollė nė ditė, i thotė mjekut ik”, qė do tė thotė se efektet e saj janė tė shumta dhe mjaft kurative. Nė bazė tė njė studimi qė ka bėrė studioja e njohur e dietave “San Xhorxh” nė Londėr, vihet re se mes 50 personave tė cilėt kanė mbajtur dietė me fruta, ata qė kanė pėrdorur mollėn si dietė kanė mundur tė humbasin disa kilogramė brenda dhjetė ditėve, pa dėmtuar organizmin. Studiuesit tregojnė se nė shumicėn e rasteve aplikimi i dietave bėhet shkak pėr prishjen e regjimit tė shėndetit tonė, duke pasur efekte negative mbi shėndetin. Ndėrkohė qė me mollėn nuk ndodh kėshtu. Me tė gjitha vlerat ushqyese qė ka fruti i mollės, ai arrin qė tė mbajė trupin nė nivel normal, si dhe duke eliminuar dhjamėrat e tepėrta. Flavonoidi, arrin tė futė nė aksion fibrat e trupit tonė, pa dėmtuar organizmin, ndėrkohė qė aksioni do tė ndihmohet nga vitamina C, e cila bėn tė mundur djegien e tė gjitha lėndėve tė dėmshme qė gjenden nė trup dhe shkaktojnė mbipeshėn, siē ėshtė kolesteroli dhe disa oksidantė tė tjerė, tė cilėt bėhen shkak pėr plakjen e parakohshme. Nė 100 gramė mollė do tė gjejmė 40 kalori, 10 gramė sheqerna, potas, ndėrkohė qė ajo pėrmban njėkohėsisht vitaminat B dhe C, acidin nitrik dhe acidin malik. Vitamina B1, e cila gjendet me shumicė te molla, tė ndihmon tė heqėsh lodhjen, nervozizmim si dhe mungesėn e oreksit, ndėrsa vitamina B2 i mbron muskujt e gojės, riforcon flokėt dhe shmang rudhat, ndėrsa acidi nitrik dhe ai malik bėjnė tė mundur shkrirjen e ushqimeve tė rėnda nė stomak, nė mėnyrė qė tė mos e lodhin atė, ndėrsa vitamina C shėrben pėr tė dezinfektuar tė gjithė organizmin dhe veēanėrisht aparatin e tė ushqyerit si dhe arrin tė djegė tė gjitha mikrobet e ndryshme qė gjenden pėrgjatė saj.

Si ta fillojmė?

Nė darkė sugjerohet qė tė shkojmė pėr tė fjetur duke pirė fillimisht njė gotė me lėng molle. Kujdes nėse lėngu qė pini ėshtė qind pėr qind lėng molle, nė mėnyrė qė edhe dieta tė arrihet plotėsisht. Ndėrkohė qė nė mėngjes e nisim ditėn sėrish me njė lėng molle tė freskėt. Rreth orės njėmbėdhjetė fillojmė dhe qėrojmė njė kokėrr mollė, pasi ta presim nė feta e vendosim nė njė pjatė dhe mė pas derdhim mbi tė pak lėng limoni. Efekti i kurativ ėshtė shumė i madh, ndėrkohė qė arrin tė mbajė nė nivele tė pranueshme edhe lėkurėn e fytyrės. Gjatė paradites sugjerohet ngrėnia e gjysmės sė kokrrės sė mollės, ndėrkohė qė orari tjetėr i fillimit tė dietės ėshtė ai i pasdites, rreth orės katėr ose pesė. Duhet tė kemi parasysh qė limiti midis periudhės sė parė dhe asaj tė dytė, tė mos jetė mė shumė se orė. Pra nėse kemi ngrėnė gjysmėn e mollės nė orėn 11, gjysmėn tjetėr duhet ta hamė pas pesė orėsh, pra nė orėn katėr tė pasdites. Ndėrkohė qė nė mbrėmje nėse dėshironi, mund tė jeni tolerantė, duke ngrėnė njė darkė tė lehtė, por mos harroni se nėse do tė hamė ushqime gjatė dietės, efektet do t’i shihni me vonesė. Ndėrkohė qė mos harroni kėshillėn qė ju kemi dhėnė nė fillim para se tė shkoni pėr tė fjetur; sėrish njė gotė me lėng molle, nė mėnyrė qė tė kompletoni dietėn e ditės suaj. Nėse vazhdoni kėshtu pėr dhjetė ditė, atėherė do tė shihni se do tė humbisni pothuajse njė kilogram nė ditė dhe nė rast se nuk i qėndroni asaj besnik, atėherė sėrish do tė shihni se do tė keni humbur disa nga kilet tuaja tė tepėrta. Ndėrkohė qė brenda dietės sė sugjeruar, ju sugjerojmė qė ta kompletoni atė me anė tė njė maske. Pasdite pėr tė gjitha ata persona qė e shohin se po i shtohen rudhat e fytyrės, mund tė pėrdorin njė maskė, e cila pėrbėhet nga feta tė holla molle si dhe njė gotė qumėsht. E mbajmė atė pėr 45 minuta dhe mė pas e pastrojmė me ujė tė ftohtė, nė mėnyrė qė tė aroma e mollės tė mbetet pėr njė kohė tė gjatė nė epidermėn e lėkurės, duke shėrbyer si njė tonik perfekt i saj.

Mollėt qė mund tė na hyjnė nė punė

Mos harroni se nė treg gjenden shumė lloje mollėsh. Mendoni se 7 mijė varietete kultivohen nė tė gjithė botėn, tė gjitha me aroma, ngjyra dhe madhėsi tė ndryshme, qė do tė thotė se efektet nuk janė njėsoj. Ndėr mė tė zakonshmet dhe qė ka mė shumė efekt, janė mollėt renete, limonelat dhe tė famshmet Granny Smith. E para ka efekt vėrtet tė madh, nėse do tė pėrdoret nė dietėn e sugjeruar. Origjina e mollės si frut, vjen nga vendet e Azisė Qendrore dhe asaj Perėndimore, i cili kultivohet prej shekujsh nė tė gjithė botėn. Mollėt mė tė mira pėr dietėn tonė janė ato me ngjyrė tė gjelbėr, kjo pėr faktin se ato pėrmbajnė shumė sodė dhe menjėherė sapo hyjnė nė organizėm hyjnė nė veprim tė menjėhershėm me acidet e tjera tė trupit. Kujdes, mos i vendosni mollėt nė njė vend me frutat ose perimet me gjelle, pasi ajo prodhon njė gaz natyral qė ėshtė etileni, sė bashku me bananet dhe pjeprin, qė mund tė prishė edhe ushqimet e tjera qė gjenden aty. Mollėt janė shumė tė pasura me fibra dhe ndihmojnė pėr tė mbajtur nė nivelin bazė kolesterolin si dhe parandalojnė kancerin. Me anė tė njė molle nė ditė, ne sigurojmė 20 pėr qind tė fibrave tė nevojshme nė njė ditė, po kaq kalori dhe yndyrna, me pėrjashtim tė kolesterolit. Nė rast se nuk doni t’i hiqni mollės lėkurėn, pastrojeni atė me lėng limoni, portokalli ose ananasi, nė mėnyrė qė efekti i dietės sė sugjeruar tė jetė sa mė i plotė dhe i efektshėm.

Efektet e mollės

Nė 100 gramė mollė do tė gjejmė :
40 kalori
10 gramė sheqerna
Potas
Vitamina B dhe C,
Acidin nitrik dhe acidin malik.

Efektet e mollės
-Vitamina B1, largon lodhjen, nervozizmin si dhe mungesėn e oreksit
-Vitamina B2, forcon muskujt e gojės, riforcon flokėt dhe shmang rudhat
-Acidi nitrik dhe ai malik shkrijnė ushqimet e rėnda nė stomak
-Vitamina C, dezinfekton organizmin dhe aparatin e tė ushqyerit
Back to top Go down
toeli
Moderatorė
Moderatorė


Male Numri i postimeve: 1520
Age: 35
Lokacioni: Norway
Aktiviteti:
73 / 10073 / 100

Reputacioni: 0
Pikėt: 3045
Registration date: 2007-09-02

PostSubject: Re: Dieta me mollė, si tė dobėsohesh nė 10 ditė ...!!!   Thu Sep 20, 2007 12:51 am

per 10 dit mu dobsu pas si zor me besu ...
Back to top Go down
Trim1
Moderatorė
Moderatorė


Male Numri i postimeve: 1670
Age: 24
Lokacioni: Kosova- Drenas
Aktiviteti:
10 / 10010 / 100

Reputacioni: 0
Pikėt: 3106
Registration date: 2007-09-13

PostSubject: Re: Dieta me mollė, si tė dobėsohesh nė 10 ditė ...!!!   Sat Oct 06, 2007 10:45 am

pak si zor jo por hiq me besu une hahaha
Back to top Go down
http://www.leo-trimi.page.tl
Qendrimi
Admin
Admin


Male Numri i postimeve: 1634
Age: 26
Aktiviteti:
55 / 10055 / 100

Reputacioni: 0
Pikėt: 4400
Registration date: 2007-08-26

PostSubject: Re: Dieta me mollė, si tė dobėsohesh nė 10 ditė ...!!!   Mon Oct 08, 2007 12:27 am

Provone more hah Rolling Eyes Cool

Arrow
Back to top Go down
toeli
Moderatorė
Moderatorė


Male Numri i postimeve: 1520
Age: 35
Lokacioni: Norway
Aktiviteti:
73 / 10073 / 100

Reputacioni: 0
Pikėt: 3045
Registration date: 2007-09-02

PostSubject: Re: Dieta me mollė, si tė dobėsohesh nė 10 ditė ...!!!   Mon Oct 08, 2007 4:03 am

provo ti se ki molla noborr qaty boll hahahaha
Back to top Go down
Trim1
Moderatorė
Moderatorė


Male Numri i postimeve: 1670
Age: 24
Lokacioni: Kosova- Drenas
Aktiviteti:
10 / 10010 / 100

Reputacioni: 0
Pikėt: 3106
Registration date: 2007-09-13

PostSubject: Re: Dieta me mollė, si tė dobėsohesh nė 10 ditė ...!!!   Wed Oct 10, 2007 7:29 am

e ma provo vet o limi hah
Back to top Go down
http://www.leo-trimi.page.tl
 
Dieta me mollė, si tė dobėsohesh nė 10 ditė ...!!!
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.forumirinor.com  ::  :: -