www.forumirinor.com
Regjistrohuni edhe ju , dhe hyni ne shoqeri me neve ..
Ejani dhe ju , regjistrohuni duke klikuar REGJISTROHU mbusheni formularin dhe ju do te jeni antar ....
Me respekt stafi


www.forumirinor.com
 
HomePortaliFAQMemberlistSearchRegisterLog in
Share | 
 

 Ndarja qelizore

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Qendrimi
Admin
Admin


Male Numri i postimeve: 1634
Age: 26
Aktiviteti:
55 / 10055 / 100

Reputacioni: 0
Pikėt: 4398
Registration date: 2007-08-26

PostSubject: Ndarja qelizore   Thu Sep 11, 2008 8:34 am

Ndarja qelizoreNdarja e berthames se qelizes esht quajtur Mitoze
Mitoza ndahet ne katėr etapa te cilat kryhen sipas radhes.

1 - Profaza
Etapat, gjatė se cilės kromozomet shkutrohen dhe trashen duke u bėrė te dukshme
Se, pari ne citoplazme gjatė profaze ndodh largimi i cifteve te centrioleve pėr ne polet e kundėrta te qelizes.
Sė dyti, ne citoplazmendodh formimi i boshtit te ndarjeste cilat do tė m,undesojne levizjen e kromozoneve.
Nga fundi iprofazes tretet dhe mbuloja e berthames.. Kėshtu, fijet e boshtit kapen te kromozomet.

2 - Metafaza
Para se kromozomet te ndahen ne mėnyrė te barabarte, ato vendosen ne njė rrafsh ne qendėr te qelizes, ne largesi te barabarte nga polet.. Kėto vendosje te kromozomeve ne rrafshin ekuatorial te qelizes, e bėjnė te mundur dhe fijet e boshtit te ndarjesqe kapen ne centromerne te dy anet e kromozomit..

3 - Anafaza
Kur kromatitet e secilit kromozom fillojnė te veēohet nga njeri tjetri, qeliza futet ne anafaze qe ėshtė dhe procesi qe zgjat vetėm pak min.. GJate anafazes kromotidet e kromozomeve homologe drejtohen pėr ne polet e kundertate boshtit te ndarjes, duke perfaqsuar tashmė secila, njė kromozom tė ri.
Anafaza mbaron kur kromozomet e kanė mbaruar zhvendosjen drejt poleve.

4 - Telofaza
Gjatė telofazes perseriten me kahe te kundėrt, gjithė ndryshimet qe ndodhin ne profaze. Kėshtu te ēdo qelize e re bije formohet mbuloja e berthames. Fijet e boshtit te ndarjes, shperbehen, ndėrsa kromozomet e humbasin formėn e tyre duke marrė trajten e kromatines nderfazike. Kėtu formohet gjithashtu dhe berthamezat.
Back to top Go down
 
Ndarja qelizore
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.forumirinor.com  ::  :: -