www.forumirinor.com
Regjistrohuni edhe ju , dhe hyni ne shoqeri me neve ..
Ejani dhe ju , regjistrohuni duke klikuar REGJISTROHU mbusheni formularin dhe ju do te jeni antar ....
Me respekt stafi


www.forumirinor.com
 
HomePortaliFAQMemberlistSearchRegisterLog in
Share | 
 

 Permbledhje Biologji

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Qendrimi
Admin
Admin


Male Numri i postimeve: 1634
Age: 26
Aktiviteti:
55 / 10055 / 100

Reputacioni: 0
Pikėt: 4402
Registration date: 2007-08-26

PostSubject: Permbledhje Biologji   Thu Sep 11, 2008 7:26 am

Permbledhje Biologji
Biologja parashtazore amebaarashtazort jan organizma njeqelizor jeton ne ujra toksore, deteve, ne trupin e shtazve dhe te zort e njeriut.
Ameba:Jeton ne keneta ujra te embla lumenj ne zoren e njeriut etj.
Levizja:me pseoteponje ose kemb te rejshme. Frymarja: me ter siperfaqen e trupit.Ushqehet: me alga dhe bakterje Shumimi:Me ndarje te thjesht.
Euglena:Eshte gjalles nje qelizore jeton ne ujra amull keneta etj.
Forma:pjesa e prapra eshte si me maje ndersa e prapme eshte e rumbullaket.Levizja:me ane te flagjeneve (kaebaqe).Ushqehet:ne drit ushqehet ne menyr autotrofe ndersa ne ersir ne menyr hetorotrofe.
Frymarja:me ter siperfaqen e trupit.Shumimi:me ndarje per se gjati.
Parameci:Ushqehet me bakterje dhe alga njeqelizore. Frymarja behet me ter siperfaqen e trupit Shumimi: me ndarje por edhe me koliguejon.
Sfungjert:Jane shtaz shume qelizor jetojne ne dete dhe rall her ne ujra te embla jane te perforcuara per substak.Ka formen e nje qeske.Shumimi:ne menyr jo S me ane te bulave kurse S me bashkimin e qelizave.
Sfungjert kane aftest te ripertritjes.
Knidaret shtaze me trup dyshtresor:Eshte shtaz shume qelizore jetone ne ujra te embla Ndishmeria:eshte prezente ne ter siperfaqen e trupit Ushqehet:me ane te shtazve te imta qe I kap me ane te tentakulve.
Frymarja:me ter siperfaqen e trupit. Shumimi:ne menyr jo S me ane te bulave,ndersa ne menyr S me ane te vezve.
Hithra e detit:Jetone ne detra.quhet hithra sepse po qe nese I prekim ateher djegin duart mallsia e tije eshte 1 mm deri 1 cm. Ushqehet me peshqit etj.
Ankrepa:Kane nje bishte te gjate te cilin me te e kapine gjahune ata jetojne ner gur dru etj.me I rezikshmi nga ankrepat eshte skropinet.
Kepushesha:eshte shtaz me gjatsi deri 1 cmm nje nder kepushezha me te njohra jane zhgjepes.
Levrizat:Jetojne ne zoren e njeriut Ushqehet:e marin me ter siperfaqen e trupit Shuimi:ne pjesen e fundit te trupit gjendet sistemi per shumim.
Back to top Go down
 
Permbledhje Biologji
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.forumirinor.com  ::  :: -