www.forumirinor.com
Regjistrohuni edhe ju , dhe hyni ne shoqeri me neve ..
Ejani dhe ju , regjistrohuni duke klikuar REGJISTROHU mbusheni formularin dhe ju do te jeni antar ....
Me respekt stafi


www.forumirinor.com
 
HomePortaliFAQMemberlistSearchRegisterLog in
Share | 
 

 Qka eshte kontracepcioni dhe cilat jane mjetet kontraceptive

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Qendrimi
Admin
Admin


Male Numri i postimeve: 1634
Age: 26
Aktiviteti:
55 / 10055 / 100

Reputacioni: 0
Pikėt: 4403
Registration date: 2007-08-26

PostSubject: Qka eshte kontracepcioni dhe cilat jane mjetet kontraceptive   Thu Sep 11, 2008 7:12 am

Qka eshte kontracepcioni dhe cilat jane mjetet kontraceptive
Metodat kontraceptive te femrave
Metodat kontraceptive te femrave jan ato qe frenojn shtatezenin me :
Medikamente hormonale, mjetet kimike, mjetet mekanike , mjetet operative dhe metodat tjera

Ne metoden hormonale bejn pjese:
1. Pilulat e kombinuara
2. Pilulat qe permbajne vetem progresterone
3. Injeksionet
4. Implantet

Pilulat e kombinuara permbajn hormonet estrogjen e progesteron te cilat merren me rruge orale
Bejn te mundur te parandalojn kalimin e spermes ne miter
Efekte t demshme nuk kan.
2.Pilulat vetem me progesteron nuk permbajn estrogjen. Efekti i tyre kontraceptiv e ka maksimumin 4 ore pas marrjes
3.Injeksionet- efekti i tyre eshte pengimi i ovulacionit ne shume cikle, trashja e endometrit dhe pengimi i futjes se spermes.
4.Implantet- jan kontraceptiv qe perdoren duke u futur nen lekure, veprimi i tyre zgjat rreth 5 vjet

Ne mjetet mekanike bejn pjese:
Diafragma, kesula cervikale, spiralja

Difragma- ana e mire e diafragmes eshte se eshte 98%-100% e sigurte dhe nuk pengon aspak kenaqesin seksuale
Kesulat cervikale- tani perdoren shume pak, sepse gjat kontaktit seksual largohen nga qafa e mitres
Spiralja-perparsit e perdorimit te spirales jan te shumta: ben pjes ne metodat e sigurta kontraceptive, sjell mbrojtjen shume vjeqare nga shtatezenia,pas heqjes se spirales aftesia per shtatzeni kthehet shpejt dhe plotesisht
Spiralja u rekomandohet grave qe kan lindur te pakten nje femije.
Back to top Go down
 
Qka eshte kontracepcioni dhe cilat jane mjetet kontraceptive
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.forumirinor.com  ::  :: -